Gruzínská vína

Odlište skutečné víno Kindzmarauli od falešného.

Stalinova pochutina

Kindzmarauli je kultovní gruzínské víno, které se proslavilo díky jedné historické postavě – Stalinovi. Udělal tak pořádnou reklamu gruzínským vínům, zejména Kindzmarauli.
Představte si, že uprostřed druhé světové války vůdce náhle zatoužil po vysoce kvalitním gruzínskému vínu. A tak se v roce 1940 začalo znovu vyrábět Kindzmarauli. Díky tomu Gruzie oživila staletou tradici, která byla za Sovětů téměř zničena.
Kindzmarauli bylo zpočátku vyráběno v limitovaných edicích – pouze pro stranickou elitu a označeno jako víno č. 2. Pro obyčejného člověka to byla nedostupná komodita. Jen na stole vůdce ho bylo vždy dostatek.

Kazbegi – Hroznová limonáda – 0.5l

45.00  vč. DPH
Hroznová limonáda Kazbegi je sladký sycený nealkoholický nápoj s výraznými tóny hroznů Saperavi rostoucích v slunné a pohostinné Gruzii.

Marani – ALAZANI VALLEY – červené polosladké víno – 2019 – 0,75l.

169.00  vč. DPH
Svěží ovocná a zároveň plná chuť, ve které převládá černý rybíz, ostružina a třešeň. Chutě odrůdy přenesené z nosu na patro jsou skvěle vyvážené rozmanitou sladkou dochutí.

Marani – KHVANCHKARA – červené polosladké víno – 2019 – 0,75l.

467.00  vč. DPH
Lehce sladké víno s tóny třešně a maliny, jemné třísloviny a vyváženou kyselostí. Nad aromaty ostatních červených bobulí převládají maliny a jahody. 

Marani – KINDZMARAULI – červené polosladké víno – 2018 – 0,75l.

259.00  vč. DPH
V chuti tradičně převládají zralé ostružiny a třešňový džem. Uprostřed patra je v porovnání s předchozím sběrem o trochu lehčí, ale o to delikátnější a vyváženější. Dochuť je perzistentní s dokonalým poměrem přirozené sladkosti a kyselosti.

Nugbari – Čurčchela s vlašskými ořechy -145 g.

109.00  vč. DPH
Tradiční gruzínská sladkost čurčchela je vyrobena  z vlašských ořechů, hroznové šťávy a mouky. Neobsahuje přidaný cukr, fruktózu ani sladidla.

Tvrdá pravidla pro gruzínské víno Kindzmarauli

Kindzmarauli je polosladké červené víno vyrobené z hroznů Saperavi. Podle norem gruzínských právních předpisů je povoleno odebírat pouze hrozny pěstované v mikrozóně Kindzmaraul, která se nachází v Kachetie. To je důležitý bod, protože víno vyrobené v jiných regionech Gruzie není ve skutečnosti Kindzmarauli! I když je to tak napsáno na etiketě… A stejně důležité je, aby bylo vyrobeno pouze z hroznů Saperavi, tedy bez přidání dalších odrůd.
Dalším charakteristickým rysem Kindzmarauli je jeho přirozená sladkost. Aby hrozny uzrály, musí získat poměrně velký obsah cukru – nejméně 22 %. To je důvod, proč se víno může jevit jako polosladké, i když tam nebyl přidán žádný cukr navíc.
Vinaři tedy čelí poněkud obtížnému úkolu – zajistit, aby hrozny dozrávaly správně, a aby byly dostatečně sladké. Naštěstí je to do značné míry usnadněno klimatem mikrozóny Kindzmaraul. Tato oblast se nachází na pravém břehu řeky Duruja a v létě je poměrně horká a suchá. Takže hrozny bez problému dozrávají do plné šťavnatosti a sladké chutě.

Výroba vína v prazvláštních kvevri

Pak začíná ta nejzajímavější věc – výroba vína pomocí staré kachetské technologie za pomocí kvevri. Jedná se o velké hliněné nádoby kuželovitého tvaru, pohřbené v zemi. Gruzínci v nich vyráběli víno už v dávných dobách od 6. století před naším letopočtem. Je to jejich taková národní hrdost. Kvevri  je oficiálně považováno za kulturní dědictví Gruzie a je zařazeno do rejstříku UNESCO.
Výrobní technologie Kindzmarauli je až překvapivě jednoduchá. Hrozny jsou rozdrceny a umístěny do nádoby spolu s kůží a buničinou, tzv. ,,matkou vína”.
Díky tomu je nápoj ve výsledku velmi nasycený a hustý – ,,vytáhne” z kůže a buničiny maximum aromatických a aromatických látek.
Když je víno aktivně fermentováno, víčko buničiny stoupá pod vlivem oxidu uhličitého. A pak se najednou usadí na dně – to je pro Gruzínce známka toho, že víno zkvašilo. Pak to všechno utěsní ve stejném kvevri a jeho hrdlo se překryje hlínou. V této formě nápoj dozrává alespoň do jara. Pokud je však cílem vyrábět zralé víno, tak i několik let. Poté se nádoba vyhrabe, nápoj se vyjme ze sedimentu a naplní se do lahví. Výsledkem je víno světlé barvy dřínu s hustou strukturou.

Altersocks – Chinkali ponožky růžové – univerzální velikost (36-45)

119.00  vč. DPH
Růžové ponožky s chinkali jsou skvělým doplňkem do vašeho šatníku.

Kuchařka – “Gruzínská chuť” – v češtině

599.00  vč. DPH
Knížka - kuchařka “Gruzínská chuť”. Váš prostředek pro cestování po kulinářském světě Gruzie.

Doručujeme do všech zemí EU.

Marani – SAPERAVI KVEVRI – červené suché kvevri víno – 2018 – 0,75l.

293.00  vč. DPH
Jemná a šťavnatá chuť. Konec je sladce kořenitý s mladými tříslovinami vzniklými díky tradiční maceraci na slupkách ve džbánech kvevri.

Sarajishvili – VS 6-8 letý gruzínský koňak – 700 ml.

685.00  vč. DPH
Čerstvá, harmonická brandy s živým charakterem a jasnou, jantarovou barvou složenou z destilátů s hrozny z různých oblastí Gruzie, s dobou zrání starší než 10 let.

Takhle chutná Kindzmarauli

Má bohatou vůni s tóny třešňové jámy, zralých malin a černého rybízu. Chuť je sametová a viskózní, s jasnými ovocnými a bobulovými tóny a dlouhou dochutí. Díky této charakteristické chuti a vůni mnoho gruzínských vinařů zoufale závidí těm, kteří mají vinice v mikrozóně Kindzmarauli.
Mnozí se pokusili vytvořit toto víno ve svých regionech. Ať už zasadili řízky, nebo i dokonce dospělé vinné révy. Použili kvevri a stejnou technologii… Stejně to nefungovalo. Na ochranu Kindzmarauli před paděláním gruzínské úřady v roce 2010 přijaly dokonce zákon o označení zboží podle zeměpisného původu. To znamená, že toto víno je od té doby oficiálně zakázáno vyrábět mimo specifikovanou mikrozónu.

S čím budete pít toto víno?

Kindzmarauli doslova “žádá” o flák masa. Může to být ke grilovačce, steaku nebo smaženým žebrům. Ale kromě masa se k němu skvěle hodí i sýry, jako je například Suluguni, nebo roztavený sýr. Je dobrý i s Khachapuri.
Zpět na seznam

Napsat komentář