Gruzínská vína

Odlište skutečné víno Kindzmarauli od falešného.

kindzma kindzmarauli,prémium víno,gruzínské víno,víno na darek,khvanchkara,červené víno,bílé víno gruzie,kvevri víno,vínoz gruzie zGruzie.cz

Stalinova pochutina

Kindzmarauli je kultovní gruzínské víno, které se proslavilo díky jedné historické postavě – Stalinovi. Udělal tak pořádnou reklamu gruzínským vínům, zejména Kindzmarauli.
Představte si, že uprostřed druhé světové války vůdce náhle zatoužil po vysoce kvalitním gruzínskému vínu. A tak se v roce 1940 začalo znovu vyrábět Kindzmarauli. Díky tomu Gruzie oživila staletou tradici, která byla za Sovětů téměř zničena.
Kindzmarauli bylo zpočátku vyráběno v limitovaných edicích – pouze pro stranickou elitu a označeno jako víno č. 2. Pro obyčejného člověka to byla nedostupná komodita. Jen na stole vůdce ho bylo vždy dostatek.

Kazbegi – Hroznová limonáda – 0.5l

42.00 vč. DPH
Hroznová limonáda Kazbegi je sladký sycený nealkoholický nápoj s výraznými tóny hroznů Saperavi rostoucích v slunné a pohostinné Gruzii.

Marani – ALAZANI VALLEY – červené polosladké víno – 2022 – 0,75l.

219.00 vč. DPH
Svěží ovocná a zároveň plná chuť, ve které převládá černý rybíz, ostružina a třešeň.

Marani – KHVANCHKARA – červené polosladké víno – 2022 – 0,75l.

399.00 vč. DPH
Lehce sladké víno s tóny třešně a maliny, jemné třísloviny a vyváženou kyselostí. Nad aromaty ostatních červených bobulí převládají maliny a jahody. 

Marani – KINDZMARAULI – červené polosladké víno – 2022 – 0,75l.

275.00 vč. DPH
V chuti nejdříve převládají zralé a sladké ostružiny a malinová marmeláda, které postupně přechází v delikátní závěr s živou kyselinkou a ovocnou sladkostí v závěru

Nugbari – Čurčchela s vlašskými ořechy -145 g.

129.00 vč. DPH
Tradiční gruzínská sladkost čurčchela je vyrobena  z vlašských ořechů, hroznové šťávy a mouky. Neobsahuje přidaný cukr, fruktózu ani sladidla.

Odžachuri – Kdoulový džem – 370g.

129.00 vč. DPH
Kdoulový džem je velmi chutná a zdravá pochoutka, která zapůsobí na každého.

Tvrdá pravidla pro gruzínské víno Kindzmarauli

Kindzmarauli je polosladké červené víno vyrobené z hroznů Saperavi. Podle norem gruzínských právních předpisů je povoleno odebírat pouze hrozny pěstované v mikrozóně Kindzmaraul, která se nachází v Kachetie. To je důležitý bod, protože víno vyrobené v jiných regionech Gruzie není ve skutečnosti Kindzmarauli! I když je to tak napsáno na etiketě… A stejně důležité je, aby bylo vyrobeno pouze z hroznů Saperavi, tedy bez přidání dalších odrůd.
Dalším charakteristickým rysem Kindzmarauli je jeho přirozená sladkost. Aby hrozny uzrály, musí získat poměrně velký obsah cukru – nejméně 22 %. To je důvod, proč se víno může jevit jako polosladké, i když tam nebyl přidán žádný cukr navíc.
Vinaři tedy čelí poněkud obtížnému úkolu – zajistit, aby hrozny dozrávaly správně, a aby byly dostatečně sladké. Naštěstí je to do značné míry usnadněno klimatem mikrozóny Kindzmaraul. Tato oblast se nachází na pravém břehu řeky Duruja a v létě je poměrně horká a suchá. Takže hrozny bez problému dozrávají do plné šťavnatosti a sladké chutě.

Výroba vína v prazvláštních kvevri

Pak začíná ta nejzajímavější věc – výroba vína pomocí staré kachetské technologie za pomocí kvevri. Jedná se o velké hliněné nádoby kuželovitého tvaru, pohřbené v zemi. Gruzínci v nich vyráběli víno už v dávných dobách od 6. století před naším letopočtem. Je to jejich taková národní hrdost. Kvevri  je oficiálně považováno za kulturní dědictví Gruzie a je zařazeno do rejstříku UNESCO.
Výrobní technologie Kindzmarauli je až překvapivě jednoduchá. Hrozny jsou rozdrceny a umístěny do nádoby spolu s kůží a buničinou, tzv. ,,matkou vína”.
Díky tomu je nápoj ve výsledku velmi nasycený a hustý – ,,vytáhne” z kůže a buničiny maximum aromatických a aromatických látek.
Když je víno aktivně fermentováno, víčko buničiny stoupá pod vlivem oxidu uhličitého. A pak se najednou usadí na dně – to je pro Gruzínce známka toho, že víno zkvašilo. Pak to všechno utěsní ve stejném kvevri a jeho hrdlo se překryje hlínou. V této formě nápoj dozrává alespoň do jara. Pokud je však cílem vyrábět zralé víno, tak i několik let. Poté se nádoba vyhrabe, nápoj se vyjme ze sedimentu a naplní se do lahví. Výsledkem je víno světlé barvy dřínu s hustou strukturou.

Altersocks – Chinkali ponožky růžové – univerzální velikost (36-45)

149.00 vč. DPH
Růžové ponožky s chinkali jsou skvělým doplňkem do vašeho šatníku.

Kuchařka – “Gruzínská chuť” – v češtině

649.00 vč. DPH
Objevte neodolatelnou chuť a vůni Gruzie s naší tištěnou knihou Gruzínská kuchařka. Tato kuchařka je plná autentických a chutných gruzínských receptů, které si můžete vyzkoušet doma. Od sladkých dezertů po slané pokrmy, najdete zde recepty pro každou příležitost. Tištěná kniha obsahuje krásné fotografie jídel, jednoduché instrukce a seznam surovin, které budete potřebovat. Užijte si kulinářskou cestu do Gruzie s touto tištěnou kuchařkou.

Marani – SAPERAVI KVEVRI – červené suché kvevri víno – 2022 – 0,75l.

389.00 vč. DPH
Jemná a šťavnatá chuť. Konec je sladce kořenitý s mladými tříslovinami vzniklými díky tradiční maceraci na slupkách ve džbánech kvevri.

Sarajishvili – VS 6-8 letý gruzínský koňak – 700 ml.

649.00 vč. DPH
Čerstvá, harmonická brandy s živým charakterem a jasnou, jantarovou barvou složenou z destilátů s hrozny z různých oblastí Gruzie, s dobou zrání starší než 10 let.

Takhle chutná Kindzmarauli

Má bohatou vůni s tóny třešňové jámy, zralých malin a černého rybízu. Chuť je sametová a viskózní, s jasnými ovocnými a bobulovými tóny a dlouhou dochutí. Díky této charakteristické chuti a vůni mnoho gruzínských vinařů zoufale závidí těm, kteří mají vinice v mikrozóně Kindzmarauli.
Mnozí se pokusili vytvořit toto víno ve svých regionech. Ať už zasadili řízky, nebo i dokonce dospělé vinné révy. Použili kvevri a stejnou technologii… Stejně to nefungovalo. Na ochranu Kindzmarauli před paděláním gruzínské úřady v roce 2010 přijaly dokonce zákon o označení zboží podle zeměpisného původu. To znamená, že toto víno je od té doby oficiálně zakázáno vyrábět mimo specifikovanou mikrozónu.

S čím budete pít toto víno?

Kindzmarauli doslova “žádá” o flák masa. Může to být ke grilovačce, steaku nebo smaženým žebrům. Ale kromě masa se k němu skvěle hodí i sýry, jako je například Suluguni, nebo roztavený sýr. Je dobrý i s Khachapuri.

Napsat komentář