Gruzínská vína

Historie vína KHVANCHKARA

Mnoho lidí ví o víně KHVANCHKARA [Chvančkara] v souvislosti se Stalinem, říkají, že podle jedné verze to bylo oblíbené víno „vůdce národů“. Ve skutečnosti je historie Khvanchkary starší a zajímavější a samotné víno si zaslouží důkladnou diskusi.

Khvanchkara je polosladké červené víno z gruzínské oblasti Rača. Vyrábí se z hroznů vypěstovaných na pravém břehu řeky Rioni. Nachází se zde vesnice Khvanchkara. V této oblasti vznikalo vinařství již ve starověku. Ale zdejší legendární víno, které proslavilo tyto země, se objevilo až na konci 19. století. Začali to dělat princové Dmitrij a Libanon Kipiani. Nejprve vyráběli v malém množství pro sebe, ale v roce 1907 se rozhodli, že je čas uvést svůj produkt do světa. Odvezli lahve svého vína do Belgie na výstavu vín. Divili se, že jejich nápoj evropským odborníkům chutnal. Natolik, že autoritativní porota udělila Khvanchkaře zlatou medaili a navíc udělila zvláštní cenu – odznak tehdejšího belgického krále Leopolda II. Po tomto incidentu se víno princů Kipiani stalo populárním v Gruzii i v zahraničí.
V těchto letech se vyrábělo z hroznů Aleksandrouli pozdního sběru. Je pozoruhodné, že název tohoto hroznu pochází ze jména Alexander. Jeden z významů tohoto jména je ochránce. A obyvatelé regionu Rača před mnoha lety věřili, že je tato odrůda chrání před hladem a chudobou. Říká se, že zatímco hrozny rostou v těchto částech, místní obyvatelé budou mít vždy práci a jídlo.
S nástupem sovětské moci bylo vinařství Kipiani znárodněno. V roce 1932 byla místní výroba převedena na průmyslový proud a víno z Kipianevského bylo přejmenováno na Khvanchkara podle názvu oblasti. Zároveň k hlavní odrůdě Alexandrouli přidali ještě jednu – Mujuretuli.

Marani – KHVANCHKARA – červené polosladké víno – 2019 – 0,75l.

499.00  vč. DPH
Lehce sladké víno s tóny třešně a maliny, jemné třísloviny a vyvážená kyselost. Nad aromaty ostatních červených bobulí převládají maliny a jahody. 

Marani – KINDZMARAULI – červené polosladké víno – 2018 – 0,75l.

265.00  vč. DPH
Tradičně převládají zralé ostružiny a třešňový džem. Uprostřed patra je v porovnání s předchozím sběrem o trochu lehčí, ale o to delikátnější a vyváženější. Dochuť je perzistentní s dokonalým poměrem přirozené sladkosti a kyselosti.

Marani – ALEXANDROULI – červené polosladké víno – 2018 – 0,75l.

379.00  vč. DPH
Svěží, elegantní, sladká chuť s tóny granátového jablka a pepře přetrvávají do sladkokyselého závěru.

Existuje verze, že výroba tohoto vína byla oživena speciálně pro Stalina. Říká se, že se ve svých raných letech skrýval před pronásledováním královské moci v oblasti Rača. Tam potkal svou první manželku Kato Svanidze a stal se závislým na místním víně. Říká se, že tento nápoj vždy připomínal vůdci setkání s láskou jeho života. Zda tomu tak skutečně je, však s jistotou nevíme.
S jistotou ale víme, že to byla Khvanchkara, které sloužila na slavné konferenci v Jaltě v roce 1945 po skončení druhé světové války. A stejné víno se nalévalo na mnoha dalších oficiálních státních akcích za Stalinových časů. Máme tedy všechny důvody se domnívat, že to bylo jedno z jeho oblíbených vín. Tento nápoj však nebyl k dispozici běžným sovětským lidem. Bylo dodáváno na zvláštní objednávku pro stranickou elitu, označené jako „víno č. 20“.

Jak se toto víno vyrábí a čím je tak výjimečné?

Prvním tajemstvím Khvanchkara je použití hroznů pozdního sběru. To znamená, že bobule se sklízí na konci podzimu, kdy jsou již co nejzralejší a dokonce i mírně zasažené prvním mrazem. Vzhledem k podnebí Račy se to zde stává často – noci na podzim jsou chladné, často s mrazem. Hrozny přitom nabírají maximum cukru a vlivem mrazu v nich pak probíhají procesy, které je ještě sladší. Obsah cukru v bobulích použitých k výrobě Khvanchkary musí být alespoň 22 %. Poté se rozdrtí, oddělí se hřebeny a šťáva se fermentuje spolu s rozdrcenými kůrami a dužinou – tedy s dužinou. A pak začíná to nejzajímavější – výroba vína technologií zvanou Racha-Lechkhumská. Fermentace probíhá v kvevri, tradičních gruzínských hliněných nádobách – jako v případě Kindzmarauli. Tyto nádoby jsou zakopány v zemi až po samotné hrdlo, které je pokryto voskem. Vzhledem k tomu, že noci jsou v této oblasti poměrně chladné, kvašení probíhá při nízkých teplotách a pomalu a v zimě se úplně zastaví.
Díky tomu kvasinky nestihnou sníst všechen cukr a v hotovém víně ho zůstává poměrně hodně. Proto je Khvanchkara polosladká a tato sladkost v ní je zcela přirozená, bez jakékoli námahy ze strany vinaře. Po ukončení fermentace se víno přelije do nerezových nádob a skladuje se při nulové teplotě. Poté se stáčí do lahví aby se nápoj stabilizoval.

V postsovětském prostoru je Khvanchkara poměrně oblíbeným produktem, částečně kvůli svému mentálnímu spojení se Stalinem. A z tohoto důvodu je velmi mnoho a je aktivně kováno. V prodejnách najdete spoustu vín s označením Khvanchkara, která nemají s původním vínem nic společného. Gruzie začala podle historických standardů chránit svůj produkt před paděláním relativně nedávno. Nejprve v roce 2010 jejich vláda vydala zákon o kontrolovaných oblastech původu vín, který zařadil vesnici Khvanchkara na seznam gruzínských apelací. To znamená, že hájil víno zeměpisným názvem a zakázal používat tento název pro vína vyrobená mimo region. V roce 2012 pak gruzínská vláda vydala další zákon, který oficiálně chránil víno Khvanchkara jako značku. Navzdory tomu všemu je na trhu stále poměrně dost padělků. Proto se před nákupem Khvanchkary musíte nejprve pokusit najít.

Faktem je, že vinařská zóna, kde se toto víno vyrábí, je malá, objemy výroby jsou tam malé. A jak se chránit před koupí mizerné napodobeniny? Nejjistějším způsobem je pozorně číst etiketu. Nejprve musí uvést zeměpisný původ. Jmenovitě: vesnice Khvanchkara, oblast Rača, Gruzie. Za druhé se podívejte na odrůdové složení – mělo by jít o Aleksandrouli a Mujuretuli. A konečně pevnost Khvanchkara by se měla pohybovat v rozmezí 10,5-12%.
Toto víno se ve sklenici třpytí intenzivní rubínovou barvou s fialovými odstíny. V jeho vůni jako první přicházejí na řadu bobule: jahody, maliny, červený rybíz, jasan a ostružiny. Dále tóny pražených mandlí, sušeného ovoce, karamelu, granátového jablka, horské fialky a červené růže. Jeho chuť je sametová a hluboká, s výraznými tóny bobulí a příjemnou, nevtíravou sladkostí. Dochuť je kyselá a dlouhá.

Kazbegi – Estragonová limonáda – 0.5l

49.00  vč. DPH

Estragonová limonáda Kazbegi je sycený nealkoholický nápoj s voňavým extraktem z bylin, který je mezi limonádami z Gruzie klasikou.

Nugbari – Čurčchela s vlašskými ořechy -145 g.

99.00  vč. DPH

Tradiční gruzínská sladkost čurčchela je vyrobena  z vlašských ořechů, hroznové šťávy a mouky. Neobsahuje přidaný cukr, fruktózu ani sladidla.

S čím pít Khvanchkaru?

Jako každé gruzínské víno s gruzínskou kuchyní. Zde je ale důležité pochopit, že toto víno je docela sladké. Proto se nehodí ke každému pokrmu. Můžeme doporučit s mladé měkké sýry a smetanovými dezerty. Toto víno můžete pít i sólo, jako digestiv – tedy po jídle.

Zkoušeli jste někdy skutečnou Khvanchkaru, nebo máte pochybnosti, že to byla skutečně ona?

Zpět na seznam

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.