Zajímavé o Gruzii

“Starý Nový rok” v Gruzii

Nový rok v Gruzii se slaví 14 ledna

„Starý Nový rok“ připadá na 14. ledna. V západní Gruzii, zejména v Gurii, se Starý Nový rok slaví častěji než 31. prosince. Nový rok nazývají „Kalandoba“. „Kalanda“ je římské slovo znamenající první den nového roku.

Podle juliánského kalendáře používaného východní pravoslavnou církví připadá skutečný Nový rok na 13. ledna a Gruzínci mu říkali Starý Nový rok. Tento svátek je zasvěcen svatému Basilovi, který je považován za Mekvle Gruzínců.

Gruzínci slaví Starý Nový rok se stejnou zábavou a je opravdu opravdovým štěstím mít více času a příležitostí sdílet upřímné a vřelé emoce se svou rodinou a přáteli – a to nepochybně nabíjí pozitivní energií až do dalšího Nového roku.

Chikori – Sušené kaki – 100 g.

47.00 vč. DPH
Sušené kaki je neobvyklá pochoutka, která obsahuje kombinaci vůně hrušek, broskví a meruněk.

Marani – KINDZMARAULI – červené polosladké víno – 2022 – 0,75l.

275.00 vč. DPH
V chuti tradičně převládají zralé ostružiny a třešňový džem. Uprostřed patra je v porovnání s předchozím sběrem o trochu lehčí, ale o to delikátnější a vyváženější. Dochuť je perzistentní s dokonalým poměrem přirozené sladkosti a kyselosti.

Marani – TVISHI – bílé polosladké víno – 2022 – 0,75l.

265.00 vč. DPH
Zprvu plná banánu, kdoule, nektarinky a broskve. Přirozená sladkost je perfektně vyvážená ostrou kyselostí. Náznaky grepu v dlouhé dochuti.

Nugbari – čurčchela s vlašskými ořechy – 80 g.

65.00 vč. DPH
Čurčchela s ořechy - lahodná a vydatná pochoutka pro celou rodinu vyrobená v souladu s klasickými gruzínskými recepty vás zaujme svou originální chutí a vůní.

Mekvle je první osobou, která vstoupí do domu na Nový rok. Kvali (კვალი) v gruzínštině znamená krok/stopa. Věří se, že nadcházející rok uplyne v souladu se štěstím, radostí a štěstím, které Mekvle přináší.

Mekvle při vstupu do domu vyslovuje následující slova, rýmovaná v gruzínštině: „Sem jsem vkročil – Bůh vám žehnej, můj krok je stopa anděla …..“ – což je doprovázeno sypáním sladkostí, ořechů a ovoce ve všech koutech domu.

V minulosti Mekvle byl muž, který do rodiny přinášel sladkosti a ovoce. Ale v dnešní době na pohlaví opravdu nezáleží. V minulosti se každá rodina snažila mít člověka s pozitivními emocemi, aby osobnost tohoto člověka odrážela Nový rok. V dnešní době se však zvyk trochu změnil a lidé mu často nepřikládají takovou důležitost.

Altersocks – Chinkali ponožky červené – univerzální velikost (36-45)

119.00 vč. DPH
Růžové ponožky s chinkali jsou skvělým doplňkem do vašeho šatníku.

Kolimax – Šampury na šašlik (grilovací jehly) – 4 ks.

295.00 vč. DPH
Gruzínské nerezové šampury na grilování. Délka každé grilovací jehly je 50 cm. V komplektu jsou 4 kusy šampur.

Kuchařka – “Gruzínská chuť” – v češtině

649.00 vč. DPH
Knížka - kuchařka “Gruzínská chuť”. Váš prostředek pro cestování po kulinářském světě Gruzie.

Doručujeme do všech zemí EU.

Odžachuri – Šašlyk- koření na grilování masa – 50g.

59.00 vč. DPH
Speciální koření na šašlyk pomáhá zvýraznit chuť grilovacího masa a dát mu skvělou vůni. Bohaté složení našeho grilovacího koření na šašlyk má díky bobkovým listům antibakteriální a protizánětlivé účinky.