Gruzínská vína, Zajímavé o Gruzii

Chráněné označení původu gruzínských vín (CHOP) – 24 regiony

Chráněné označení původu gruzínských vín CHOP

Gruzie přijala regulační strukturu Evropské unie, která definuje vína spojená s konkrétním místem. K dnešnímu dni Gruzie zaregistrovala 24 chráněných označení původu vím (CHOP — chráněné označení původu gruzínských vín). Většina z nich leží ve východní části země; související oblasti a styly vína naleznete v tabulce níže.

CHOPREGIONHLAVNÍ TYPY VÍNA
VÝCHODNÍ GRUZIE
AkhasheniKachetiePolosladká červená
AkhmetaKachetieSuché bílé, polosuché bílé, polosladké bílé, suché jantarové
AkhoebiKachetieSuchá červená
GurjaaniKachetieSuchá bílá
KachetieKachetieSuchá bílá, jantarová
KardenakhiKachetieFortifikované bílé (sladký jantar)
KindzmarauliKachetiePolosladká červená
KotekhiKachetieSuché červené, suché bílé
KvareliKachetieSuchá červená
ManaviKachetieSuchá bílá
MukuzaniKachetieSuchá červená
NapareuliKachetieSuché bílé, suché červené
Saperavi KhashmiKachetieSuchá červená
TelianiKachetieSuchá červená
TibaaniKachetieSuchá bílá, jantarová
TsarapiKachetieSuchý jantar
TsinandaliKachetieSuchá bílá
VazisubaniKachetieSuchá bílá
STŘEDNÍ GEORGIE
Atenuri (nebo Ateni)KartliJiskřivě bílá
BolnisiKartliSuché bílé, suché červené, suché jantarové
ZÁPADNÍ GRUZIE
KhvanchkaraRachaPolosladká červená
Salkhino OjaleshiSamegreloSuchá červená
SviriImeretiSuchá bílá
TvishiLechkhumiSuchá až polosladká bílá

VYCHODNÍ CHOP GRUZIE

AKHASHENI REGION

AKHASHENI

Přirozeně polosladké červené víno vyrobené z hroznů Saperavi. Vyznačuje se tmavou barvou granátového jablka, harmonickou chutí, sametovou sladkostí, ovocnými tóny a odrůdovými vůněmi.

akhmeta

AKHMETA

Bílá a jantarová vína. Bílá vína, vyrobená výhradně z hroznů Kakhuri Mtsvane, mohou být suchá (vyznačují se světle slámovou barvou, jemnou chutí, květinovými vůněmi a ovocnými tóny, které se vyvíjejí stárnutím); přirozeně polosuché (charakterizované světle zelenavě zlatou barvou, harmonickou chutí a květinovou vůní); nebo přirozeně polosladké (vzhledem a vůní podobné polosuchému, ale s vyšším obsahem cukru). Jantar je suché víno vyrobené z hroznů Kakhuri Mtsvane, ačkoli může obsahovat až 15 % hroznů Kisi a/nebo Khikhvi; vyznačuje se středně až tmavě jantarovou barvou, energickým a extrahovaným buketem a umírněnými taniny. Toto CHOP se někdy nazývá Akhmetis Mtsvane.

AKHOEBI

AKHOEBI

Suché červené víno vyrobené z hroznů Saperavi nebo Saperavi Budeshuri. Vyznačuje se tmavě červenou barvou, kulatou, harmonickou chutí a intenzivně ovocným buketem.

GURJAANI

GURJAANI

Suché, plné bílé víno vyrobené z hroznů Rkatsiteli. Vyznačuje se světlou slámovou barvou, harmonickou, rafinovanou a plnou chutí s odrůdově specifickou vůní a dobře vyvinutým buketem.

KAKHETI

KAKHETI

Suché bílé víno vyrobené z hroznů Rkatsiteli a Kakhetian Mtsvane, fermentované moštem. Vyznačuje se jantarovou barvou, ovocnými vůněmi a sametovým buketem.

KARDENAKHI

KARDENAKHI

Fortifikované bílé víno, které vzniká tak, že během procesu kvašení zůstanou rozdrcené hrozny odrůd Rkatsiteli, Khikhvi a Kakhuri Mtsvane. Vyznačuje se jantarovou barvou, odrůdově specifickými aromaty a medovou vůní.

REGION KINDZMARAULI

KINDZMARAULI

Přirozeně polosladké červené víno vyrobené z hroznů Saperavi. Vyznačuje se tmavě granátovou barvou a plnými, sametovými ovocnými tóny.

KOTEKHI

KOTEKHI

Suchá bílá a suchá červená vína. Bílé víno se vyrábí z hroznů Rkatsiteli a vyznačuje se světle slámovou barvou, odrůdově specifickou vůní a příjemnou chutí. Červené víno vyrobené z hroznů Saperavi se vyznačuje pozoruhodnou červenou barvou, odrůdovými vůněmi a příjemně sametovou chutí.

KVARELI

KVARELI

Suché červené víno vyrobené z hroznů Saperavi, s úplným kvašením s moštem. Vyznačuje se tmavě červenou barvou, odrůdovými vůněmi, vyvážeností a výrazným buketem.

MANAVI

MANAVI

Suché bílé víno vyrobené z hroznů Mtsvane, i když může obsahovat až 15 % hroznů Rkatsiteli. Vyznačuje se světlou až středně slámovou barvou se zelenkavým nádechem, jemnou chutí a harmonickými a jemnými ovocnými tóny.

MUKUZANI

MUKUZANI

Suché červené víno vyrobené z hroznů Saperavi. Vyznačuje se tmavou barvou granátového jablka; plná chuť; harmonické, sametové, jemné, dobře vyjádřené odrůdové vůně a buket; a vysoce extrakční příchutě.

NAPAREULI

NAPAREULI

Suchá bílá a suchá červená vína. Bílé víno se vyrábí z hroznů Rkatsiteli a vyznačuje se světle slámovou barvou, dobře definovaným buketem a tóny divokých květů. Červené víno se vyrábí z hroznů Saperavi a vyznačuje se tmavě červenou barvou, odrůdově specifickou vůní a dobře vyvinutým, sametovým buketem.

SAPERAVI KHASHMI

SAPERAVI KHASHMI

Suché červené víno vyrobené z hroznů Saperavi. Vyznačuje se tmavě červenou barvou, plným charakterem, sametovými a harmonickými tóny a výrazně vyjádřenými odrůdovými vůněmi.

TELIANI

TELIANI

Suché červené víno vyrobené z hroznů Cabernet Sauvignon. Vyznačuje se tmavě červenou barvou, čistými odrůdově specifickými aromaty a kořenitým, harmonickým, dobře vyvinutým buketem.

TIBAANI

TIBAANI

Suché bílé víno vyrobené z hroznů Rkatsiteli. Charakterizuje ho tmavě jantarová barva, dobře definovaný a extrahovaný buket, sametová chuť a rozinkové tóny.

TSARAPI

TSARAPI

Suché jantarové víno vyrobené z hroznů Rkatsiteli, i když může obsahovat až 15 % hroznů Kakhuri Mtsvane nebo Khikhvi. Vyznačuje se středně až tmavě jantarovou barvou, bohatě výraznou chutí a intenzivním aroma.

TSINANDALI

TSINANDALI

Suché bílé víno vyrobené z odrůd Rkatsiteli a Mtsvane. Vyznačuje se světlou slámovou barvou, harmonickým, rafinovaným buketem a výraznými odrůdovými vůněmi.

VAZISUBANI

VAZISUBANI

Suché, kompletně zkvašené bílé víno vyrobené z hroznů Rkatsiteli a Kakhetian Mtsvane. Vyznačuje se světle slámovou barvou, harmonickou chutí a veselým, dobře vyvinutým květinovým buketem.

CENTRÁLNÍ CHOP GRUZIE

ATENURI

ATENURI

Bílé šumivé víno vyrobené z odrůd Chinuri a Gori Mtsvane. Vyznačuje se slámovou barvou, harmonickou chutí, ovocnými tóny a energickou chutí.

BOLNISI

BOLNISI

Suchá bílá, suchá červená a suchá jantarová vína. Bílé víno se vyrábí z odrůd Rkatsiteli, Chinuri a Goruli Mtsvane a má světle béžovou barvu s jemnou, harmonickou chutí, tóny divokých květů a výrazným ovocným buketem. Červené víno se vyrábí z odrůd Saperavi, Tavkveri, Shavkapito a Asuretuli Shavi a je odvážné, sametové a harmonické, s výrazným, ovocným buketem. Jantarové víno se vyrábí z odrůd Rkatsiteli, Chinuri a Goruli Mtsvane a je komplexní a výrazné, s energickými, extraktivními ovocnými tóny a sametovým, dobře vyvinutým buketem.

ZÁPADNÍ CHOP GRUZIE

REGION KHVANCHKARA

KHVANCHKARA

Přirozeně polosladké (nesuché) červené víno vyrobené z hroznů Aleksandreuli a Mujuretuli. Vyznačuje se tmavě červenou barvou a harmonickou, sametovou chutí, s výraznými ovocnými tóny a odrůdovými vůněmi.

SALKHINO OJALESHI

SALKHINO OJALESHI

A dry red wine made from Ojaleshi grapes. Characterized by its dark garnet color, fine structure, extracted fruit notes, and expressive bouquet that reflects its subtropical microzone.

SVIRI

SVIRI

Suché bílé víno vyrobené z hroznů Tsolikouri a Tsitska. Vyznačuje se tmavě slámovou barvou s nažloutlým nádechem, ovocnými tóny a extrahovaným ovocným buketem.

TVISHI

TVISHI

Suché až polosladké bílé víno vyrobené z hroznů Tsolikouri. Světlá slámová až slámová barva s jemnou, jemnou chutí, ovocnými tóny a výraznými odrůdovými vůněmi.