Gruzínská jídla

Gruzínský chleb “Šotis Puri”

gruzínský chleb

GRUZÍNSKÝ CHLEB – ŠOTIS PURI

V Gruzii je chléb respektován: jí se každý den a zaujímá čestné místo na svátečním stole. Chléb se peče staromódním způsobem, a to v tónové peci, která připomíná kamennou studnu, uvnitř vyloženou hliněnými cihlami. Konstrukce je pohřbena v zemi a na jejím dně je zapálen oheň. Na stěnách tónu prosycených kouřem se peče aromatický chléb s křupavou kůrkou. A aby se chléb lépe připevnil ke stěnám, pekaři „krmí“ troubu solí – pokropí ji slanou vodou.

Doslovný překlad názvu je „šotis“ – šavle, „puri“ – chléb. Ukázalo se to – chléb ve tvaru šavle. Tvar gruzínských šoti se špičatými konci je poctou tradici a otvor uprostřed chleba je nezbytným technologickým atributem. Bez ní se horký vzduch roztáhne uvnitř koláče, způsobí, že chléb nakyne a změní se ve velkou bublinu.

Dříve se šotis puri peče déle, aby bylo pohodlnější brát s sebou na cesty. Právě tyto dlouhé shotis puri lze vidět na obrazech Niko Pirosmani.

Ingredience na chleba jsou celkem jednoduché: mouka, voda, sůl a droždí. Mtskhobeli – pekař hněte těsto, tvaruje a formuje chléb. Téměř na každé ulici ve vesnici nebo městě je tón, kde si můžete koupit a hned sníst čerstvé pečivo. Mimochodem, v Gruzii je zvykem lámat chleba rukama. Šotis puri má skvělé vlastnosti: zůstává po dlouhou dobu měkký a snadno se peče. Má to jen jednu nevýhodu… jí se “sám” 🙂