Vítejte na ZGRUZIE.cz !

O nás

„Alkohol způsobuje krátkodobé rozšíření cév a kruhu přátel.“ - Salvador Dalí

Vítejte na stránkách našeho nového e-shopu.

Naším cílem je seznámit Evropany (obzvlášť Čechy) s gruzínskou kulturou, tradicemi, kuchyní a vínem.

V naší nabídce najdete nejznámější gruzínská vína vyrobená z těch nejlepších odrůd vinné révy. Rádi bychom vám představili vína připravována dle tradiční a přísně tajné receptury společnosti Marniskari. Kromě suchých, polosuchých či polosladkých bílých a červených vín nabízíme také speciální kvevri vína.

S radostí vám přinášíme také vysoce kvalitní tradiční produkty, jako například:

  • různé druhy koření pro širokou škálu tradičních pokrmů (saláty, satsivi, šašlik, boršč atd.),
  • kyselé a pálivé omáčky tkemali a satsebeli,
  • nakládané papriky, česnek a jonjoli,
  • sladkosti, jako například čurčchely (gruzínské snickers), džemy a tklapi (ovocný „papír“),
  • sušené ovoce (v čokoládě), ovocné chipsy,
  • a mnoho dalších dobrot.

Online obchod zGRUZIE.CZ

O výrobci vína Marani

Elegantní víno je odpradávna symbolem Gruzie. Dodnes je předmětem mnoha gruzínských básní, písní, pověstí a legend.

Telavi je největší a nejvýznamnější město gruzínského regionu Kachetie. Nachází se v srdci údolí Alazani. V roce 1915 byl na severovýchod od města vybudován telavský vinný sklep Marani. Již více než sto let se zde při výrobě vína dodržují vinařské tradice a zároveň se berou v úvahu a využívají moderní technologie.

V této zóně se nachází sedm hlavních vinařských oblastí. Na pravém břehu řeky Alazani to jsou oblasti Tsinandali, Vazisubani, Akhasheni a Mukuzani. Na úpatí pohoří Velký Kavkaz leží oblasti Napareuli, Kvareli a Kindzmarauli.

Společnost Marani ke zrání a výrobě vína využívá moderní technologie (čerpadla, univerzální systém regulace teploty), ale také tradiční dubové sudy a hliněné džbány kvevri.

Čerstvě sklizené hrozny putují do místního zpracovatelského závodu, kde dojde k jejich odstopkování, lisování a u některých druhů vín i k filtraci. V západní části závodu se vyrábí bílé víno – najdeme tu tanky na fermentaci a usazování vína i barikové sudy. Venku stojí fermentační tanky na červené víno. Víno se v nich uchovává i v zimě – přírodní chlad ho pomáhá stabilizovat.

Součástí komplexu je i sál, kde se dělají prezentace pro firemní hosty a turisty. V protější části komplexu je umístěna moderní plnící linka, sklady hotových výrobků. V podzemní části se nachází sklep s ideální teplotou a vlhkostí pro zrání červených i bílých vín v dubových sudech, kterých tu stojí víc než 1000.

Online obchod zGRUZIE.CZ

O výrobci vína Marniskari

Vinařství je v Gruzii samostatným druhem umění, kterému se lidé věnují již několik století. Srdcem tamního vinařství je region Kachetie. Protéká ním řeka Alazani a kolem ní se rozprostírá údolí Alazani. Jsou tu k vidění nepopsatelně krásné vinohrady, ve kterých se pěstují známé odrůdy, jako jsou Tsinandali, Akhasheni, Kindzmarauli nebo Mukuzani. Právě v tomto regionu (ve vesničkách Eniseli a Sabue) společnost Marniskari sídlí.

Vinařství Marniskari pochází již z 19. století. V roce 1875 ho založil Zakharia Dzhorzhadze, který byl i prvním, kdo gruzínské víno vyvážel. Tajemství přípravy vína rodiny Dzhorzhadze je i v současnosti ve vesničce Eniseli dobře udržováno a předáváno z generace na generaci. Nedávno se tam ve sklepě našlo 120 jedinečných kvevri džbánů.

V současné době společnost Marniskari produkuje suchá, polosuchá a polosladká červená či bílá vína odrůd Saperavi, Rkatsiteli, Mtsvane a Ojaleshi.

Některá vína si vyžadují zrání v mimořádných podmínkách. Víno Mukuzani například zraje v obrovských dubových sudech. Ty vínu dodají unikátní aroma a chuť.

Společnost Marniskari se zajímá o zachování prastarých odrůd vinné révy, a proto je například v západní Gruzii na 10 hektarech půdy vysázena odrůda Ojaleshi.

Jejich vína jsou mezi spotřebiteli velice žádaná – pravidelně se vyváží na Ukrajinu, do Turecka, Běloruska, Estonska, Kazachstánu, Kanady, USA atd.

Produkty najdete v různých koutech světa pod značkami Marniskari, Orsimo, Berik, Tetri, Godori, Tibaneli, Basieri atd.

Appellation d’Origine Contrôlée (AOC)

Chráněné označení původu

Chráněné označení původu (Appellation d’Origine Contrôlée, AOC) je systém, který se snaží chránit tradiční názvy a značky místních zemědělských produktů. Certifikát vydávaný ministerstvem zemědělství Gruzie a zaručuje, že se daný produkt opravdu vyrábí v uvedené oblasti a v souladu s přesně danými pravidly.

Národní institut pro označování původu (L’Institut national de l’origine et de la qualité, INAO) uvádí následující definici AOC: AOC určuje, z jaké oblasti daný produkt pochází. Dále zaručuje jeho kvalitu a provázání s místními podmínkami (včetně přírodních a lidských faktorů).

INAO reguluje pravidla pro užívání značky AOC. Podle těchto pravidel každé víno nebo vinařství (aby si zachovalo existující název produktu) musí striktně dodržovat určená pravidla: jednotlivé odrůdy vinné révy pěstovat na předem určených místech, ze kterých musí pocházet aspoň 80 % použitých hroznů, a držet se tradičních postupů výroby.