Gruzínská vína

Odrudy hroznů z celé Gruzie

odrudy hroznů z celé Gruzie

GRUZÍNSKÉ ODRUDY HROZNŮ

Země Gruzie, jako rodiště vinařství, je domovem více než 500 odrůd domácích hroznů – což je zhruba jedna šestina celkových světových odrůd hroznů. Gruzínské vinice zahrnují ohrožené vinice, které se nenacházejí nikde jinde na zemi. Dnes jsou na některých vinicích živé vinné knihovny, kde mohou návštěvníci ochutnat vzácné hrozny.

Gruzínská vláda sponzoruje centralizovanou knihovnu vinné révy nazvanou Národní sbírka hroznů ve Vědecko-výzkumném zemědělském středisku LEPL v Jighauře severně od Tbilisi. Vinice a školky zde obsahují 437 odrůd původní gruzínské vinné révy spolu s 350 negruzínskými odrůdami. Vědci studují původní odrůdy, aby lépe pochopili jejich původ, vlastnosti hroznů, odolnost vůči chorobám a další. Cílem je nejen znovuobjevit a identifikovat ztracené gruzínské hrozny, ale také rozeznat ty nejlepší kandidáty na výrobu kvalitních vín.

NEJLEPŠÍ GRUZICKÉ ODRUDY HROZNŮ:
SAPERAVI A RKATSITELI

Gruzie má téměř 50 000 hektarů hroznů, z nichž 75 % je vysázeno bílými hrozny a 25 % červenými. Zdaleka největší část národních vinic je vysazena v oblasti Kakheti ve východní Gruzii, hlavní vinařské oblasti země. Ačkoli se Kakheti může pochlubit zhruba 80 odrůdami hroznů, dvě nejvýznamnější jsou Rkatsiteli (bílá) a Saperavi (červená).

RKATSITELI

RKATSITELI

Ačkoli se nyní pěstuje po celé Gruzii i v zahraničí, věří se, že bílá odrůda Rkatsiteli se poprvé objevila ve východní Gruzii v prvním století. Rkatsiteli vytváří výrazně kyselá, ale vyvážená bílá vína s plným chuťovým profilem a dobrým tělem. Umírněná a osvěžující vína s křupavou chutí zeleného jablka a nádechem kdoule a bílé broskve jsou vína Rkatsiteli komplexnější, když jsou vyráběna tradiční gruzínskou metodou qvevri. Výsledkem hroznů Rkatsiteli jsou vysoce kvalitní stolní vína, regionální vína a vína kontrolovaná apelací. Hrozny Rkatsiteli se často mísí s odrůdou Mtsvane Kakhuri.

SAPERAVI

SAPERAVI

Hluboký ovocný charakter, přesto svižný s kyselinkou, tato kurážná hroznová odrůda představuje jedinečnou alternativu ke každodenní červené. Vedoucí červená odrůda v Gruzii, Saperavi, je v zemi původní. Jeho jméno znamená „místo barvy“. Je to jedna z mála odrůd vinné révy teinturier na světě – hrozny s červenou dužninou a červenou slupkou. Víno Saperavi odráží hlubokou, inkoustovou a často zcela neprůhlednou barvu. Má aroma a chuť tmavých bobulí, lékořice, grilovaného masa, tabáku, čokolády a koření.

DALŠÍ HISTORICKÉ ODRŮDY HROZNŮ

Z více než 525 odrůd vinné révy pěstovaných v Gruzii je v současné době přibližně 40 v komerční produkci, včetně následujících.

ODRŮDY BÍLÝCH HROZNŮ

CHINURI

CHINURI (ČINURI)

Odrůda Chinuri, pojmenovaná podle barvy listů olivovníku, je hojná a dozrává pozdě v sezóně. Hrozny Chinuri, charakterizované nádechem divoké máty a lesní hrušky s tóny vegetace a ovoce, se nejlépe hodí k výrobě šumivých vín. Obzvláště známá jsou šumivá vína Atenuri, která se vyznačují zeleným nebo slámově zbarveným odstínem a jemností na patře.

GORULI MTSVANE

GORULI MTSVANE

Odrůda Goruli Mtsvane dozrává pozdě v sezóně a produkuje temperamentní bílá vína vyznačující se vůní limetky, divokých květů a jarního medu. Goruli Mtsvane se často mísí s hrozny Chinuri, aby se získalo šumivé víno s výraznou chutí. Směsi Goruli Mtsvane/Chinuri se často nechávají kvasit s hrozny Tavkveri, aby se vyrobilo červené víno Khidistauri, které je známé svou jemnou chutí.

KAKHURI MTSVANE

KAKHURI MTSVANE

Kakhuri Mtsvane, jedna z nejrozšířenějších bílých odrůd révy vinné v oblasti Kakheti na počátku 19. století, se stala stále vzácnější kvůli chorobám, jako je padlí a révokaz. Kakhuri Mtsvane má ve srovnání s jinými odrůdami vinné révy brzké dozrávání, má lehké tělo, ale plné charakteru, s výraznými vůněmi. Poskytuje úžasná tradiční vína vyrobená qvevri, která se také dobře hodí pro kupáž.

KHIKHVI

KHIKHVI (CHICHVI)

Tato bílá odrůda dozrává od začátku září do druhé poloviny měsíce. Zatímco vinná réva Chikhvi produkuje relativně malý počet hroznů, její vína mají velký potenciál akumulovat cukr. Hrozna Khikhvi produkuje význačná klasická vína evropského stylu s vůní exotických rostlin, jako je zimostráz. Hrozny také poskytují vysoce kvalitní tradiční vína vyrobená qvevri s tóny zralého ovoce nebo sušeného žlutého ovoce. V posledních několika desetiletích se z hroznů Khikhvi vyrábí také vynikající dezertní vína.

KISI

KISI

Někteří vědci se domnívají, že bílý hrozen Kisi je hybridem odrůd Mtsvane a Rkatsiteli. Vinná réva Kisi produkuje relativně malý počet hroznů, které dozrávají uprostřed sezóny. Zatímco klasická evropská i tradiční gruzínská vína vyrobená z hroznů Kisi mají nezapomenutelné vůně a chutě, vína vyrobená v qvevri se vyznačují vůní zralé hrušky, měsíčku, tabáku a vlašských ořechů.

KRAKHUNA

KRAKHUNA

Krakhuna is a late-blooming grape variety that produces full-bodied, straw-colored white wines with apricot, banana, and honey aromas—and a high alcoholic content. Krakhuna wine is an exceptional candidate for aging. It becomes deeper and more complex after just a few years.

MTSVANE KAKHURI

MTSVANE KAKHURI

Jedna z nejstarších odrůd révy vinné v Gruzii, tato bílá réva vrcholí v druhé polovině září. Vysoce kvalitní stolní vína, regionální vína a vína s apelativní kontrolou se vyrábí z hroznů Mtsvane Kakhuri, které se vyznačují nádechem viničních broskví, květů ovocných stromů a minerálními podtóny.

SAKMIELA

RACHULI TETRA

Rachuli Tetra, primárně pěstovaný v severozápadní oblasti Racha v Gruzii, je bílým hroznem, který nezraje ani brzy, ani pozdě, a dává měkká vína s vůní lipového medu.

KAKHURI MTSVANE

KAKHURI MTSVANE

Odrůda Sakmiela, která byla kdysi nalezena v regionu Guria v západní Gruzii, nyní přežívá pouze na několika místech. Hrozny Sakmiela poskytují působivá, šťavnatá vína s příjemným nazelenalým slámově zbarveným nádechem a exotickými vůněmi.

TSITSKA

TSITSKA

Tsitska, která je považována za jednu z nejstarších bílých odrůd v západní Gruzii, dozrává pozdě a dává lehká, slámově zbarvená vína se zelenkavými tóny. Hrozny Tsitska jsou považovány za vynikající pro výrobu šumivých vín. Vína Tsitska, charakteristická vůní vegetace a náznaky hrušek, citronu, medu a melounu, bývají poměrně kyselá a živá.

TSOLIKOURI

TSOLIKOURI

Tsolikouri, definující odrůda bílých hroznů již od 19. století, dozrává pozdě a poskytuje plná, světle slámově zbarvená vína s vůní citrusů, žlutého ovoce, bílé švestky a květin. Vína vyrobená z hroznů Tsolikouri se dobře hodí ke zrání a odrůda se také používá k výrobě šumivého vína.

ODRŮDY ČERVENÝCH HROZNŮ

ALEKSANDROULI ALEXANDROULI

ALEKSANDROULI

Odrůda Aleksandrouli pochází a nadále se jí daří na slunných jižních, vápenitých svazích pohoří Kavkaz v oblasti Racha v západní Gruzii. Hrozny vyžadují delší vegetační období, protože dozrávají později, než je průměr. Vína vyrobená z hroznů Aleksandrouli mohou být suchá až polosladká a mají typicky nízký obsah tříslovin a jsou úžasně jemná, s vůní malin a černých třešní.

CHKHAVERI

CHKHAVERI

Tato odrůda, používaná hlavně pro růžová vína, se většinou vyskytuje v oblastech Guria a Adjara v západní Gruzii. Během raného období gruzínského vinařství byly vinice Chkhaveri trénovány tak, aby vyrostly stromy – proces známý jako maghlari. Hrozny Chkhaveri s pozdním zráním a nízkým výnosem se obvykle sklízejí v druhé polovině listopadu. Hrozny Chkhaveri produkují měkká, harmonická vína s vůní bílého ovoce a středním až vyšším stupněm alkoholu.

DZELSHAVI

DZELSHAVI

Dzelshavi, který je považován za jednu z nejstarších gruzínských odrůd, roste hlavně v oblastech Racha a Imereti. Vína vyrobená z tohoto hroznu s tenkou slupkou se mohou pohybovat od jemných a elegantních až po živé a přesné. Dzelshavi se často používá jako podpůrný hrozn ve směsi a je stejně vhodný pro růžová a lehká červená vína.

JGHIA

JGHIA

Hrozny Jghia pocházející z oblasti Kakheti mají poměrně světlou barvu a třísloviny. Jeho plody jsou malé a tmavé, s dobrou odolností proti houbovým chorobám. Vína vyrobená z Jghia jsou světlejší barvy než ostatní gruzínská červená. Obvykle se fermentují v qvevri a mají chuť třešní a bobulí s nádechem černého pepře.

MUJURETULI

MUJURETULI

Tento červený hrozen z oblasti Racha dozrává později než je průměr a má výjimečnou schopnost akumulovat cukry. Hrozny Mujuretuli, které se často míchají s Aleksandrouli, mohou být vyrobeny jako klasická suchá červená vína, stejně jako přirozeně polosladká vína – styl známý jako khvanchkara.

OJALESHI

OJALESHI

Tato červená odrůda vinné révy tradičně roste jako vinná réva maghlari – vinná réva vycvičená k růstu stromů. Tato odrůda, rozšířená po celém regionu Mingrelia v západní Gruzii, má své nejlepší příklady v okresech Martvili a Senaki. Ojaleshi vyžaduje dlouhé vegetační období. S pupenem v polovině dubna se obvykle sklízí až od poloviny do konce listopadu. Tato odrůda se silnou slupkou může být vinifikována do polosladkých a suchých červených vín s neuvěřitelnou hloubkou charakteru a tóny koření a pepře.

OTSKHANURI SAPERE

OTSKHANURI SAPERE

Genealogie vinné révy naznačuje, že tato červená réva je přechodnou odrůdou mezi kultivovanou a divokou révou. Otskhanuri Sapere, pěstovaný v celém regionu Imereti v západní Gruzii, dozrává v polovině až koncem října. Stejně jako Saperavi se jedná o odrůdu teinturier, produkující vína s hlubokou, neprůhlednou rubínovou barvou. V mládí jsou vína přilnavá a strukturovaná s vysokými taniny a kyselinkou. Tato vína vykazují chutě lesního ovoce, červených bobulí a bylinek a mají velký potenciál zrání. Otskhanuri Sapere je považována za nejlepší odrůdu červených hroznů Imereti s velkým potenciálem, protože vinaři rozvíjejí hlubší porozumění nuancím hroznů.

SHAVKAPITO

SHAVKAPITO

Shavkapito je jednou z původních odrůd regionu Kartli ve východní Gruzii. Shavkapito má kratší vegetační období. Ať už byla vinifikována tradiční metodou qvevri nebo evropským stylem, vína z této odrůdy jasně odrážejí terroir. Při pěstování v nižších nadmořských výškách a na rovinatějších vinicích produkuje Shavkapito plnější a intenzivnější vína; při pěstování na horských svazích hrozny produkují vína s vysokou kyselinkou, jasným ovocem a jemným aroma. S tóny třešní a bylin může Shavkapito vyrábět červená, růžová a šumivá vína.

TAVKVERI

TAVKVERI

Tavkveri, červený hrozn z oblasti Kartli ve východní Gruzii, dobře roste v jílovité i písčité půdě. Tento hrozn je vysoce výnosný a má tendenci dozrát v polovině září. Tavkveri je mimořádně univerzální a lze z něj vyrobit šumivá, růžová, červená a dokonce i sladká vína. Červená vína, ať už vyrobená moderními nebo tradičními metodami vinifikace, jsou středně plná s tóny třešní, zeminy a bylinek.

USAKEHLOURI

USAKEHLOURI

Tato gruzínská červená odrůda hroznů je běžná v okrese Tsageri v regionu Lechkhumi v západní Gruzii. Nejlépe roste na hlinitých, vápenatých svazích. Usakehlouri, odrůda pozdní sezóny s tenkou slupkou, má tendenci vytvářet vysoké cukry při zachování vysokého stupně přirozené kyselosti – ať už jsou její vína vyráběna tradičními nebo moderními metodami. Vína získaná evropskými postupy jsou lehce zbarvená s jasnou kyselinkou a vysokými tóny fialek, máty a pepře.