Gruzínská vína

Jak odlišit skutečný Kindzmarauli od falešného.

Kindzmarauli je kultovní gruzínské víno, které se proslavilo díky jedné historické postavě – Stalinovi. Najednou udělal dobrou marketingovou propagaci gruzínských vín, zejména Kindzmarauli. A mimochodem, začali vyrábět toto víno v roce 1940. Představte si, že uprostřed druhé světové války vůdce náhle začal zoufale potřebovat vysoce kvalitní gruzínské víno. A kvůli tomu Gruzie dokonce oživila staletou tradici, která byla za Sovětů téměř zničena.
Kindzmarauli bylo zpočátku vyráběno v limitovaných edicích – pouze pro stranickou elitu a označeno jako víno č. 2. Obyčejný sovětský člověk neměl možnost vyzkoušet Kindzmarauli. Ale toto víno bylo vždy v hojnosti na stole vůdce.

Kazbegi – Hroznová limonáda – 0.5l

45.00  vč. DPH
Hroznová limonáda Kazbegi je sladký sycený nealkoholický nápoj s výraznými tóny hroznů Saperavi rostoucích v slunné a pohostinné Gruzii.

Marani – ALAZANI VALLEY – červené polosladké víno – 2019 – 0,75l.

199.00  vč. DPH
Svěží ovocná a zároveň plná chuť. Převládá černý rybíz, ostružina a třešeň. Chutě odrůdy přenesené z nosu na patro jsou skvěle vyvážené rozmanitou sladkou dochutí.

Marani – KHVANCHKARA – červené polosladké víno – 2019 – 0,75l.

499.00  vč. DPH
Lehce sladké víno s tóny třešně a maliny, jemné třísloviny a vyvážená kyselost. Nad aromaty ostatních červených bobulí převládají maliny a jahody. 

Marani – KINDZMARAULI – červené polosladké víno – 2018 – 0,75l.

265.00  vč. DPH
Tradičně převládají zralé ostružiny a třešňový džem. Uprostřed patra je v porovnání s předchozím sběrem o trochu lehčí, ale o to delikátnější a vyváženější. Dochuť je perzistentní s dokonalým poměrem přirozené sladkosti a kyselosti.

Nugbari – Čurčchela s vlašskými ořechy -145 g.

109.00  vč. DPH
Tradiční gruzínská sladkost čurčchela je vyrobena  z vlašských ořechů, hroznové šťávy a mouky. Neobsahuje přidaný cukr, fruktózu ani sladidla.
Kindzmarauli je polosladké červené víno vyrobené z hroznů Saperavi. Navíc podle norem gruzínských právních předpisů je povoleno odebírat pouze hrozny pěstované v mikrozóně Kindzmaraul, která se nachází v Kachetie. To je důležité objasnění, protože víno vyrobené v jiných regionech Gruzie není ve skutečnosti Kindzmarauli, i když je to tak napsáno na etiketě. A stejně důležité je, aby byl vyroben pouze z hroznů Saperavi, bez přidání dalších odrůd.
Dalším charakteristickým rysem Kindzmarauli je jeho přirozená sladkost. Aby se hrozny narodily, musí získat poměrně velký obsah cukru – nejméně 22%. To je důvod, proč se víno ukáže být polosladké, speciálně cukr tam nemůže být přidán. To znamená, že vinaři čelí velmi obtížnému úkolu – zajistit, aby hrozny dozrávaly správně a byly dostatečně sladké. Naštěstí je to do značné míry usnadněno klimatem mikrozóny Kindzmaraul. Tato oblast se nachází na pravém břehu řeky Duruja a v létě je poměrně horká a suchá. Takže hrozny plně dozrávají a ukazují se, že jsou co nejsladší a šťavnaté.
Pak začíná nejzajímavější věc – výroba vína pomocí kachetské technologie. Dělají Kindzmarauli starým gruzínským “dědečkovským” způsobem – to znamená v kvevri. Jedná se o takové hliněné nádoby kuželovitého tvaru, pohřbené v zemi. Gruzínci v nich vyráběli víno v prehistorických dobách od 6. století před naším letopočtem. To znamená, že je to tradiční gruzínské plavidlo a současně národní hrdost. Kvevri, mimochodem, je oficiálně považován za kulturní dědictví Gruzie a je zařazen do rejstříku UNESCO. Výrobní technologie Kindzmarauli je důmyslně jednoduchá. Hrozny jsou rozdrceny a umístěny do nádoby spolu s buničinou, kůží a jiným koláčem. Ve vinařské hantýrce se to nazývá “dužina” a je obvykle odstraněno po stampede, ale ne v případě Kindzmarauli! Protože v tomto případě je velmi důležité kvasit a stárnout víno na buničině, která se v Gruzii nazývá “matkou vína”.
Díky tomu se nápoj nakonec ukáže být velmi nasycený a hustý – “vytáhne” z kůže a buničiny maximum aromatických a aromatických látek.
Když je víno aktivně fermentováno, víčko buničiny stoupá pod vlivem oxidu uhličitého. A pak se usadí na dně – a díky tomu Gruzínci chápou, že víno zkvašilo. Pak to všechno utěsní ve stejném kvevri a pokryjí krk hlínou. A v této formě nápoj dozrává alespoň do jara, a pokud je cílem vyrábět zralé víno – pak několik let. Poté se nádoba vytiskne, nápoj se vyjme ze sedimentu a naplní se do lahví. Výsledkem je víno světlé barvy dřínu s hustou strukturou.

Altersocks – Chinkali ponožky růžové – univerzální velikost (36-45)

129.00  vč. DPH
Růžové ponožky s chinkali jsou skvělým doplňkem do vašeho šatníku.

Kuchařka – “Gruzínská chuť” – v češtině

599.00  vč. DPH
Knižka - kuchařka “Gruzínská chuť”. Váš prostředek pro cestování po kulinárním světě Gruzie.

Marani – SAPERAVI KVEVRI – červené suché kvevri víno – 2018 – 0,75l.

379.00  vč. DPH
Jemná a šťavnatá chuť, konec je sladce kořenitý s mladými tříslovinami vzniklými díky tradiční maceraci na slupkách ve džbánech kvevri.
Má bohatou vůni s tóny třešňové jámy, zralých malin a černého rybízu. Chuť je sametová a viskózní, s jasnými ovocnými a bobulovými tóny a dlouhou dochutí. Je to kvůli této charakteristické chuti a vůni, že mnoho gruzínských vinařů zoufale závidí těm, kteří mají spiknutí v mikrozóně Kindzmarauli.
Mnozí se pokusili znovu vytvořit toto víno ve svých regionech. Ať už dělali cokoli, zasadili řízky a dokonce i dospělé vinné révy, znovu zasadili půdu, použili qvevri a přesně stejnou technologii. Nefunguje to. Na ochranu Kindzmarauli před paděláním gruzínské úřady v roce 2010 přijaly zákon o označení zboží podle zeměpisného původu. To znamená, že toto víno je oficiálně zakázáno vyrábět mimo specifikovanou mikrozónu. S čím budete pít toto víno? Kindzmarauli doslova “žádá” o pár masa. Může to být grilování, steak, smažená žebra. A je žádoucí podávat nějakou omáčku k masu – toto víno mu pomůže otevřít a doplnit novými poznámkami.

S čím budete pít toto víno?

Kindzmarauli doslova “žádá” o pár masa. Může to být grilování, steak, smažená žebra. A je žádoucí podávat nějakou omáčku k masu – toto víno mu pomůže otevřít a doplnit novými poznámkami. Ale kromě masa si můžete vzít něco a sýry, jako je suluguni.
A mimochodem, Kindzmarauli jde dobře s khachapuri a dalšími pokrmy, kde je roztavený sýr. A může být opilý dezerty – díky přirozené sladkosti toto víno příznivě zdůrazňuje jejich chuť.
Zpět na seznam

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.