Gruzínská jídla, Zajímavé o Gruzii

Včelařství v Gruzii – 5500 let staré řemeslo

gruzínský med Z gRUZIE VČELAŘSTVÍ LAMARIA

Včelařství a chov včel má v Gruzii dlouholetou tradici, dle archeologických nálezů starou přes 5500 let. V Gruzii se vyrábí široká paleta včelích produktů, nejcennějším je med.
Výhodou gruzínského medu je také skutečnost, že se v Gruzii nachází celá řada oblastí bez průmyslového znečištění jako jsou například horské louky které nejsou znečištěny ani zemědělskou činností. Kromě medu z těchto luk a lesů vyrábí gruzínští včelaři med i z kaštanů, akátů a dalších speciálních stromů a rostlin a ty mu dávají specifickou chuť.  A proto tento med z těchto lokalit má nezaměnitelnou chuť.
Klimatické i přírodní podmínky v Gruzii jsou pro chov včel velmi příhodné především díky pestrosti jednotlivých lokalit a jejich flóry.

VČELAŘSTVÍ LAMARIA

Med ze včelařství LAMARIA je syrový a nefiltrovaný! Nikdy med nepřehříváme pouze jej přecedíme a odstraníme velké nečistoty ale nefiltrujeme. Veškeré přírodní enzymy, plyny, aminokyseliny , vitamíny, minerály jsou tak  zachovány.

Med je bez lepku a tuku!

Blahodárné účinky  medu Lamaria na lidský organizmus:

 • Vysoký obsah inhibinu a enzymů bojuje a inhibuje růst bakterií, urychluje hojení ran a popálenin protože má vysoké antiseptické vlastnosti.
 • Je účinný při léčbě infekcí zažívacího traktu, které vznikají právě na základě přítomnosti  bakterie Helicobakter. Taková infekce je následně příčinou peptických vředů.
 • Má posilující účinek a obsahuje hodně vápníku, vitamínů C a B a hodně železa, proto se má užívat v pravidelné formě , jako potravní doplněk. Pomáhá léčit nedostatek červených krvinek tzv. chudokrevnost.
 • lze úspěšně použít při žaludečních a jaterních onemocněních, pomáhá vypořádat se s akné, ale má také omlazující účinek a především stimuluje metabolismus proto je vhodný při redukčních dietách , napomáhá snižovat tělesnou hmotnost.

Gruzínský Akátový med

Tento medu  včelky vyrobily ve vinařské oblasti Gruzie – Kakheti. Akátový med je pro svoji chuť a čirou barvu vyhledávaný po celém světě. Akátový med zabraňuje propuknutí infekcí v celém těle a zmírňuje zátěž imunitního systému. Stimuluje metabolismus což napomáhá hubnutí a má úžasný vliv na celý trávicí systém. Snižuje hladinu krevního cukru. Bohatá zásoba minerálů včetně železa,zinku, draslíku, vápníku a mědi stejně jako vitamínů C a dalších antioxidantů napomáhá při vzniku chronických onemocnění.

Nikde není psané, že med se má užívat jen při potížích,ale především jako prevence. Jeho sladká a příjemná chuť najde využití snad bez omezeni, především jej miluji děti. Pro své účinky se doporučuje při redukci váhy a dietním režimu, neobsahuje cukr ani jiné náhražky je 100% přírodní přímo od včelaře.

Gruzínský Kaštanový Med

Včelky jej vyrobily v nadmořské výšce 2400 m v horách Adjara. Barva je většinou hnědočerná, v některých případech i světle hnědá, obecně tmavší než většina jiných druhů medů.
Pomáhá vyčistit játra a bývá doporučován jako doplněk při rekonvalescenci pacientům po operaci žlučníku. Pro vysoký obsah železa, se doporučuje při chudokrevnosti u lidí kteří trpí nedostatkem červených krvinek.

Ukázalo se, že gruzínský med kaštanový je zvláště dobrým zdrojem draslíku, vápníku a manganu. Bylo také prokázáno, že obsahuje více minerálů než mnoho jiných medů. Ukázalo se, že kaštanový med z Gruzie je jedním z nejzdravějších medů, díky svému obsahu minerálů, výjimečně silným antioxidačním vlastnostem a silným antibakteriálním vlastnostem. Má stimulační účinek na imunitní systém a krevní oběh. Historicky se používá při léčbě těžkých noh a křečových žil.

Kaštanový med obsahuje Apalbumin 1 , Apalbumin1 a další RJ proteiny a peptidy jsou zodpovědné za imunostimulační vlastnosti a antibiotickou aktivitu medu.

Gruzínský luční Med Alpine – vysokohorský

Tento med včelky vyrobily v destinaci Javakheti v nadmořské výšce 1500 m. Tento speciální druh medu jsme pro vás připravili v šlehané konzistenci. Je to směs lučních květů a bylin má velice jemnou až smetanovou chuť sladkých lučních květů a lze jej využít na cokoli, čaj z tohoto medu je přímo wellness, ale malým dětem chutná i v jeho syrovém stavu.
Je to zdroj minerálů, vitamínů a ty mu dodávají stimulační účinek na imunitní systém a krevní oběh.

Stejně jako ostatní druhy medu se i vysokohorský med se používá k ochucení pečených výrobků, jako jsou koláče, sušenky a dorty. Může se také přidat do mléka, salátů, marinády a také jako ochucení toastu, sirové využití ve zdravé výživě.

Med z Gruzie Lípa-Kaštan

Tento med je z úlů včel které sbírají nektar v lesích kaštanů a líp v Adjaře poblíž pobřeží Černého moře. Na nachlazení, chřipku, kašel, zánět mandlí je nejlepší med lipový.
Jaké jsou vlastnosti pravého a kvalitního medu?

 • antiseptický-snižuje riziko infekce
 • antimikrobiální-působící proti mikroorganismům, tj. proti bakteriím, virům, houbám a parazitům
 • protizánětlivý
 • antibiotický
 • regenerační
 • hydratuje
 • vyživuje

Tento jedinečný druh medu vyrobili přímo včelky. Jedinečná kombinace lípy a kaštanu mu dodává na vzácnosti. Jak jsme již uvedli u kaštanového medu , že je jedinečným zdrojem železa, vápníku, draslíku a manganu, mnohá vitamínů například vitamíny B, vitamín C a další, je tento med naprosto skvělý pro naše zdraví. Taky se mu říká med věčného mládí!