Gruzínská jídla, Gruzínská vína

Která jsou doporučená gruzínská TOP 3 vína k večeří?

gruzínská vína k večeří

Nejlepší gruzínská vína k večeři.

Pokud jste milovníkem vína a rádi zkoušíte nové chutě, určitě jste již slyšeli o gruzínských vínech. Gruzie je zemí s bohatou vinárenskou tradicí a nabízí některá z nejlepších vín na světě. Ale jaká gruzínská vína k večeří si vybrat? Zde máme pro vás seznam tří doporučených gruzínských vín, která vám pomohou zdokonalit vaši gastronomickou zkušenost.

1. Saperavi [საფერავი] – suché víno k večeří

Saperavi je jedním z nejznámějších gruzínských vín a je skvělou volbou k těžším masovým pokrmům. Toto víno je známé svojí tmavou barvou a plnou chutí. Saperavi se vyrábí z hroznů téhož jména, které jsou považovány za jedny z nejlepších pro víno. Jeho tóny černého rybízu a ostré třešně udělají z každého sousta nezapomenutelný zážitek.

Gruzínské víno Saperavi je výjimečné a plné chuti, a proto se skvěle hodí k různým pokrmům. Zde je několik doporučení, s čím se doporučuje pít gruzínské víno Saperavi:

 1. Hovězí maso: Saperavi je vynikajícím společníkem pro hovězí maso. Jeho plná a kořeněná chuť skvěle doplňuje bohatost a texturu hovězího masa. Zkuste grilovaný steak nebo dusené hovězí s tímto vínem. Pro grilovaný steak zvolte Saperavi. Jeho bohatá a plná chuť bude skvěle doplňovat chuťový zážitek z masa.
 2. Tradiční gruzínská jídla: Samozřejmě, Saperavi je ideálním doplňkem k tradičním gruzínským pokrmům, jako je khachapuri (sýrový chléb), khinkali (náplněné knedlíky) nebo ořechová omáčka. Jeho výrazná chuť zvýrazní autentičnost těchto pokrmů.
 3. Sýry: Pokud máte rádi sýry, Saperavi je skvělou volbou k nim. Můžete si dopřát plát sýrů, jako je brie, camembert nebo cheddar, a víno Saperavi jim dodá punc.
 4. Tmavá čokoláda: Pro sladkou konzumaci je Saperavi skvělým společníkem k tmavé čokoládě s vysokým obsahem kakaa. Tmavá čokoláda a Saperavi vytvářejí lahodnou kombinaci hořké a ovocné chuti.
 5. Středomořská kuchyně: Víno Saperavi se dobře hodí k pokrmům ze středomořské kuchyně, jako jsou rizoto, plody moře a grilovaná zelenina. Jeho bohatost a struktura se skvěle snoubí s těmito chutěmi.

Pamatujte, že výběr vína je částečně záležitostí osobního vkusu, a proto neváhejte experimentovat a objevovat nové kombinace jídel a vín, které vám nejvíce chutnají. Saperavi je skvělým gruzínským vínem, které můžete vychutnávat ve společnosti dobrého jídla a přátel.

2. Rkatsiteli [რქაწითელი] – suché víno k večeří k rybím pokrmům

Rkatsiteli je gruzínské bílé víno, které se skvěle hodí k lehčím pokrmům, jako jsou ryby, drůbež nebo saláty. Toto víno má svěží a ovocnou chuť, která se bude krásně doplňovat s vašimi pokrmy. Jeho jemné tóny zeleného jablka a citrusů dodají vašemu jídlu pikantní nádech.

Gruzínské víno Rkatsiteli má svěží a ovocnou chuť, která se skvěle hodí k různým pokrmům. Zde jsou některé doporučené kombinace jídel s gruzínským vínem Rkatsiteli:

 1. Ryby a mořské plody: Rkatsiteli je výborným společníkem k rybám a mořským plodům. Můžete si dopřát pečený losos, dušené krevety nebo kalamáry. Jeho svěží tóny zeleného jablka a citrusů budou skvěle ladit s chutí mořských pokrmů. Rkatsiteli se hodí k lehčím rybím pokrmům, jako je pečený losos nebo rybí filet. Jeho svěží tóny zeleného jablka a citrusů zdůrazní chuť ryb.
 2. Saláty: Rkatsiteli je ideálním vínem k různým salátům, zejména těm s lehkým a osvěžujícím dresinkem. Zkuste například řecký salát s fetou nebo Caesar salát.
 3. Drůbež: Toto víno se také skvěle hodí k drůbeži, jako je kuřecí nebo kachní maso. Jeho svěží a ovocná chuť dokáže zdůraznit jemnost drůbežího masa.
 4. Sýry: Rkatsiteli můžete párovat s lehkými sýry, jako je brie, mozzarella nebo feta. Jeho svěží a ovocná chuť dokáže zjemnit sýrové chutě.
 5. Asijská kuchyně: Pokud máte rádi asijskou kuchyni, Rkatsiteli se skvěle hodí k pokrmům s exotickými chutěmi. Zkuste ho k sushi, thajským curry nebo pokrmům s citronovou trávou.
 6. Smažená kuřecí křidélka: Toto víno může být skvělým doplňkem k smaženým kuřecím křidélkům. Jeho svěží a ovocná chuť pomáhá snižovat kořenění smažených jídel.

 

3. Kindzmarauli [ქინძმარაული] – desertní víno k večeří

Pokud máte rádi sladší vína, pak byste měli vyzkoušet Kindzmarauli. Toto polosladké červené víno je ideální pro dezerty nebo jako aperitiv. Jeho bohatá chuť po třešních a ostružinách udělá z každého sousta slavnostní okamžik.

Gruzínské víno Kindzmarauli, které je polosladké a má bohatou chuť po třešních a ostružinách, je ideální pro doplnění některých konkrétních pokrmů a dezertů. Zde jsou některé doporučené kombinace jídel s gruzínským vínem Kindzmarauli:

 1. Čokoládový dezert: Kindzmarauli vyniká při párování s čokoládovými dezerty. Kombinace sladkého vína s hořkou čokoládou vytváří lahodný kontrast chutí. Zkuste ho s čokoládovým dortem nebo fondantem.
 2. Tiramisu: Toto sladké gruzínské víno se také hodí k italskému dezertu tiramisu. Jeho třešňové tóny a sladkost dodají tomuto dezertu ještě více charakteru.
 3. Ovocné dezerty: Kindzmarauli lze kombinovat s různými ovocnými dezerty, jako jsou třešňové koláče, borůvkové muffiny nebo jahodové palačinky. Jeho ovocná chuť bude skvěle doplňovat tyto pokrmy.
 4. Tvrdé sýry: Pokud máte rádi sýry, Kindzmarauli můžete párovat s tvrdými sýry, jako je parmezán nebo pecorino. Sladkost vína bude kontrastovat s pikantností sýra.
 5. Ořechové dezerty: Toto víno se skvěle hodí i k ořechovým dezertům, například k vlašským ořechům v medu nebo lískovým oříškům v karamelu.
 6. Polévky s ovocem: Kindzmarauli může být také zajímavým prvkem v ovocných polévkách, jako je třeba polévka z červeného ovoce. Jeho sladkost a třešňové aroma dodají polévce bohatou chuť.

 

Tato gruzínská vína jsou jen několik ukázek bohatého vinárenského dědictví Gruzie. Ať už máte rádi červené, bílé nebo sladké víno, určitě si přijdete na své. Dopřejte si skvělý gastronomický zážitek a ochutnejte některá z nejlepších gruzínských vín k večeři. Vaše chuťové pohárky vám poděkují!